Obrzęk limfatyczny (chłonny)

Obrzęk limfatyczny powstaje w wyniku uszkodzenia naczyń limfatycznych i zastoju chłonki.

Obrzęki limfatyczne mogą być pierwotne i wtórne.

Pierwotne obrzęki limfatyczne są rzadsze niż wtórne. Występują  one w wyniku wrodzonego uszkodzenia naczyń limfatycznych (mogą występować rodzinnie) lub w wyniku uszkodzenia układu limfatycznego z nieznanej  przyczyny.

Mogą wystąpić  w każdym wieku i dotyczą najczęściej jednej lub obu kończyn dolnych, rzadziej kończyn górnych.

Wtórne obrzęki limfatyczne są znacznie częstsze. W Polsce najczęstszą przyczyną tych obrzęków są choroby nowotworowe i ich leczenie. Ocenia się , że u 30-50% kobiet po leczeniu raka piersi rozwinie się obrzęk limfatyczny kończyny górnej. Podobnie często obrzęki limfatyczne kończyn górnych i dolnych występują po leczeniu czerniaka skóry, nowotworów narządów rodnych, raka prostaty i innych.

W leczeniu obrzęków limfatycznych stosuje się kompleksową terapię limfatyczną (drenaż limfatyczny+ bandażowanie uciskowe) , która trwa od 2 do 6 tygodni oraz dobrane indywidulanie wyroby uciskowe . W zaawansowanych obrząkach limfatycznych może być konieczne leczenie chirurgiczne (liposukcja metodą Brorsona).

 Dla kończyn górnych stosujemy  rękawy 2 klasy ucisku, dla dolnych 2, 3 i 4 klasy ucisku.

Chorzy z obrzękami limfatycznymi często wymagają stosowania indywidualnie dobieranych wyrobów płaskodzianych, które produkowane są na indywidualne zamówienie.